Aranżacja domu oraz przydomowej przestrzeni nie może się obyć bez pięknych kompozycji kwiatowych. Czy można cieszyć się dywanem kolorowych kwiatów nie tylko wiosną i latem, ale również jesienią? Oczywiście, że tak. Podpowiadamy, co posadzić we własnym ogrodzie.
Krokusy – cebulki wiosennych i jesiennych krokusów
Krokusy to jedne z najpiękniejszych kwiatów. Zachwycają feerią barw i licznymi odmianami, które pozwalają cieszyć się ich pięknem niemal o każdej porze roku. A zatem: kiedy sadzić krokusy? Krokusy w przydomowym ogródku powinno się sadzić jesienią (aby zakwitły, potrzebują bowiem okresu przechłodzenia), czyli we wrześniu czy nawet październiku. Z kolei krokusy jesienne należy sadzić w sierpniu. Najlepiej sadzić cebulki krokusów dość gęsto, zachowując odstępy takiej wielkości, jakiej jest średnica cebulek. Dość istotną informacją jest fakt, że należy odpowiednio „zaprawić” bulwy przed ich wsadzeniem w ziemię. W tym celu moczy się je w roztworze ze środkiem grzybobójczym. Poza tym krokusy są jednak stosunkowo odpornymi roślinami, które nie wymagają szczególnych warunków.
Cebulki krokusów – sadzenie i uprawa
Warto wiedzieć, w jaki sposób przeprowadzić proces sadzenia krokusów.
- Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego miejsca. Gleba powinna być niezbyt wilgotna. Nie ma możliwości posadzenia krokusów w glebie mocno nasączonej wodą. Ponadto krokusy powinno się sadzić na stanowiskach nasłonecznionych, lecz najlepiej nieco osłoniętych drzewami. Kwiatom tym najbardziej służy światło, przebijające się przez liście drzew. Jak wspomnieliśmy – cebulki krokusów należy sadzić dość gęsto, w rabatach lub rzędach. Pięknie wyglądają wczesną wiosną, gdy tworzą barwne łańcuchy.
- Kolejnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie wybranego miejsca. Na początek należy oczyścić ziemię z kamieni, chwastów i wszelkich zanieczyszczeń. Potem należy wykopać w ziemi dołki o głębokości około 6-10 cm.
- Do przygotowanych dołków wsadzamy następnie cebulki krokusa (czubkiem do góry). Przysypujemy ziemią.
- Cebulki należy podlać. Posadzonych krokusów nie trzeba natomiast regularnie podlewać (mowa o cebulkach, sadzonych jesienią), ponieważ naturalnie jesień jest deszczową porą roku. Można to jednak robić, gdy jesienne miesiące okażą się suche. W sierpniu, gdy gleba bywa wysuszona, należy oczywiście dbać o odpowiednie nawilżenie.
Jak dbać o krokusy?
Wspomnieliśmy wcześniej, że krokusy są stosunkowo łatwe w uprawie i niewymagające. Jest to prawda. Niemniej należy stosować się do kilku istotnych wskazówek, aby móc cieszyć się kobiercem kolorowych kwiatów – od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni.
Przede wszystkim krokusy trzeba nawozić. Glebę można wzbogacić mieszankami fosforowymi i potasowymi jeszcze przed posadzeniem cebulek. Nie jest to warunek konieczny, jednakże nawożenie zapewnia lepsze efekty i piękniejsze kwiaty.
Ponadto należy obserwować kwiaty i natychmiast eliminować chore egzemplarze, ponieważ wszelkie choroby bardzo szybko się przenoszą. Należy wówczas niezwłocznie usunąć „podejrzaną” bulwę z rabatu. Zwiastunami chorób mogą być plamki na kwiatach. Chora roślina nie wyrasta również do pożądanych rozmiarów i pozostaje karłowata. Krokusy wymagają również dokładnego pielenia, gdyż nie tolerują żadnych chwastów, które zaburzają ich rozwój.
Posadzone jesienią bulwy warto również zabezpieczyć przed mrozem. W tym celu można użyć warstwy ściółki, którą przykryjemy ziemię. Takie zabezpieczenie będzie zupełnie wystarczające, ponieważ kwiaty te są odporne na niskie temperatury.
Regularne podlewanie nie jest konieczne, jeżeli krokusy rosną w wilgotnej glebie i aura na zewnątrz jest deszczowa. Niemniej w miesiącach suchych trzeba koniecznie nawadniać glebę; tak, aby miała odpowiednią wilgotność.
To w zasadzie wystarczające zabiegi, które pozwolą cieszyć się uroczymi kwiatami w ogrodzie. Warto też wspomnieć, że krokusy świetnie radzą sobie z samodzielnym rozmnażaniem. Nie trzeba ich wykopywać. Po przejściu w spoczynek odrodzą się natomiast w kolejnym sezonie. Mimo wszystko można je wykopać i rozdzielić bulwy, aczkolwiek należy to robić wtedy, gdy liście całkowicie już uschną. W liściach rośliny gromadzą bowiem wszelkie niezbędne składniki odżywcze.
Kiedy zakwitną krokusy?
Nie bez powodu mówi się, że krokusy są zwiastunami wiosny. Pierwsze kwiaty pojawiają się już na początku marca. Jeśli zaś chodzi o krokusy jesienne, to okres kwitnienia przypada na przełom września i października. Jest to niezwykle lubiana odmiana krokusów, ponieważ pozwala dłużej nacieszyć zmysły pięknym kolorowym ogrodem – zanim jeszcze nastaną ponure jesienne i zimowe dni.
Jak zatem widać – krokusy to niezwykle wdzięczne i urokliwe kwiaty. Nie wymagają szczególnych zabiegów, a mimo to różne ich odmiany kwitną od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Rosnące w jednym miejscu krokusy tworzą z czasem kępy gęstych, pięknie kwitnących kwiatów. Niewątpliwie jest to ozdoba ogrodu i swego rodzaju „pogodynka” – przebijające się przez warstwę śniegu krokusy zwiastują wytęsknioną wiosnę, natomiast pojawiające się w okolicach października kwiaty przypominają o nadchodzących chłodach.